Strona główna

Gmina Gorlice

Historia i zabytki

   

Miejscowości i zabytki

Na pewno będzie to „strzał w dziesiątkę”. Dlaczego? – bo gminę tworzy dziesięć wiosek. Każda z nich ma swoją historię, zabytki: świeckie i sakralne, uroki przyrody i krajobrazu, tradycje, miejsca kultu, które warto odwiedzić, zobaczyć, zapamiętać i promować

 

 

 

 

 

   

Historia dawna i nowsza

Miejscowości gminy mają wiekowy rodowód sięgającą głęboko w historię Polski, a świadczą o tym istniejące zabytki. Z wczesnośredniowiecznym osadnictwem i systemem obronnym związana jest wieś Stróżówka. Źródła historyczne wymieniają niektóre miejscowości już w XIII wieku. Do najstarszych należą Zagórzany i Kwiatonowice założone przez benedyktynów z Tyńca, Szymbark, siedziba rodu Gładyszów herbu Gryf oraz Dominikowice założone przez Pieniążków herbu Odrowąż.

 

 

 

   

O wyjątkowych miejscach w wyjątkowy sposób - obiekty UNESCO Ziemi Gorlickiej

Jedną z lokalnych perełek są drewniane kościoły i cerkwie rozsiane po ziemi gorlickiej - pięć z nich zostało wpisanych na listę UNESCO, co jest ewenementem w skali kraju. Niedawno o tych niezwykłych budowlach powstały wyjątkowe filmy.
Zobaczcie jak wyglądają świątynie w Kwiatoniu, Brunarach, Owczarach, Sękowej i Binarowej w obiektywie kamery.  ZOBACZ FILMY


   

Nowa atrakcja w Skansenie w Szymbarku

Skansen w Szymbarku serdecznie zaprasza do odwiedzenia „Edukacyjnego parku historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim”. Park znajduje się w dolnej w części szymbarskiego skansenu, tuż obok ścieżki pieszo rowerowej Gorlice - Szymbark.

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny