Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Orkiestra strażacka »

Orkiestra

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dominikowicach

Orkiestra Dęta OSP w Dominikowicach powstała jesienią 1999 r. z inicjatywy prezesa Zarządu OSP – Ludwika Mrukowicza i naczelnika – Jana Kędziora. Powołano zarząd orkiestry, w skład którego weszli: Florian Przybycień, Robert Ludwin, Dariusz Przybycień. Po ciężkich i mozolnych staraniach udało się zaopatrzyć orkiestrę w instrumenty i znaleźć osobę chętną do podjęcia wyzwania poprowadzenia orkiestry. Nauka gry na instrumentach i pierwsze próby zaczęły się jesienią 1999 r. Po raz pierwszy orkiestra wzięła udział w uroczystościach Bożego Ciała w Kobylance w 2001 r.

Pod koniec 2001 roku zagrała swój pierwszy koncert kolęd. Uświetnia uroczystości kościelne i państwowe na terenie Gminy Gorlice. Do chwili obecnej dała już ponad 100 występów na uroczystościach kościelnych, świętach państwowych i imprezach świeckich na terenie gminy Gorlice i poza nią. Do najważniejszych osiągnięć należy zdobycie wyróżnienia w przeglądzie orkiestr dętych woj. małopolskiego „ECHO TROMBITY” i indywidualnego wyróżnienia przyznanego przez Fundację św. Floriana dla kapelmistrza orkiestry Romana Korbicza, za włożony wkład w rozwój orkiestry. Orkiestra ma również na swoim koncie wielokrotny udział w koncercie pod tytułem „Strażacy Ojcu Świętemu w Darze” w Wadowicach, występ na pielgrzymce Strażaków w Limanowej i na „Cepeliadzie” w Krakowie.

Orkiestra liczy około 40 osób. W skład chodzą osoby zamieszkujące na terenie Dominikowic, Kobylanki, Krygu, Libuszy, Sękowej, Nowego Żmigrodu, Biecza i Gorlic, są to głównie amatorzy bez żadnego wykształcenia muzycznego, ale są również uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach, osoby z wykształceniem średnim i wyższym muzycznym.

Od 2004 roku w Dominikowicach odbywają się Koncerty Andrzejkowe w wykonaniu Orkiestry Dętej. Na koncercie prezentowany jest różnorodny repertuar - standardy światowe, marsze orkiestrowe i wiązanki piosenek biesiadnych. Koncert uatrakcyjnia występ mażoretek - najodważniejszych dziewczyn z Dominikowic oraz gościnnie zespół „Beskidy”.

Podczas Karnawału w różnych miejscowościach gminy odbywają się Koncerty Noworoczne z udziałem władz, radnych i mieszkańców gminy Gorlice. W miłej atmosferze i wyjątkowym noworocznym klimacie wykonywane są kolędy oraz bogata gama światowych standardów muzycznych.

Dobrze układa się współpraca orkiestry z władzami gminy Gorlice. W ramach promocji gminy Gorlice finansowane są wyjazdy i występy orkiestry, która koncertuje po całej Małopolsce. Od władz gminnych orkiestra otrzymała część nowych instrumentów.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny